GARANTÁLTAN EGYEDI AJÁNDÉKÖTLETEK

2024. február. 04.
Lézergravírozás vs. 3D homokfúvás
Ha egyedi ajándék, akkor sokaknak egyből a lézergravírozás ugrik be. Sokan viszont nem is tudják, hogy homokfúvással is lehet hasonló, sőt sok esetben szebb dolgokat készíteni.

Ebben a cikkben a lézergravírozást és a 3D homokfúvást, vagy kifejezőbb nevén a 3D homokfaragást szeretném egymással szembe állítani és a két technológia sajátos tulajdonságait ismertetni az üveg, illetve a tükör gravírozás szempontjából.

Ha a lézergravírozást említem meg, szinte mindenki pontosan be tudja határolni, hogy miről is van szó. Ezzel szemben a homokfúvásos gravírozást már jóval kevesebben, vagy egyáltalán nem ismerik.

Míg máshol pl. Angliában vagy Amerikában az angol nyelv sajátosságai miatt a lézergravírozás (laser engraving) és a homokfúvás (Sandblasting), vagy még szebben kifejezve homokkal történő faragás (Sandcarving), ami széles körben ismert kifejezés és a homokfúvással való művészi üvegmegmunkálást jelenti, addig nálunk a homokfúvásról sajnos csak a fém alkatrészek homokkal történő tisztítása és a festék eltávolítása ugrik be.

Sokan nem is tudják, hogy mekkora potenciál rejlik a homokfaragásban és mennyire egyedi és exkluzív üveg, illetve tükör csodákat lehet vele létrehozni.

De térjünk vissza az összehasonlításhoz.

Alapvető különbségek

Ahhoz, hogy össze tudjuk hasonlítani a két technológiát, ismernünk kell az alkalmazási területüket és ezek kombinálhatóságát. Meg kell néznünk őket a hatékonyság szempontjából, ami pl. egy adott termék előállításának sebességét, vagy a sorozatgyártás hatékonyságát jelenti. Meg kell vizsgálni még az anyagokra vonatkozó megmunkálási képességeket, ezek határait és nem utolsó sorban az előállítási költségeket is.

Példának a Co2 lézert hoztam, bár a lézerek területén már elég sok fajta létezik, amiket főleg a teljesítmény és a frekvencia különbségekkel jellemeznek.

A lézer esetében ha a teljesítmény növelésről van szó, akkor az előállítási sebesség növeléséről beszélünk, ami csak bizonyos határig lehetséges, mert a nagyobb teljesítménnyel sajnos nagyobb hő is keletkezik, amitől bizony adott esetben egy vékonyabb falú üvegpohár azonnal elpattanhat.

A homokfaragásnál egy közepes teljesítményű kompresszor, egy kabin és a koptatóanyag elegendő egy hasonló kaliberű munkához, viszont itt a lézerrel szemben pontosan az ellenkező hatás érvényesül. Ugyanis minél nagyobb tempót diktálunk, annál jobban hűti az üveget a fúvókán át kiáramló sűrített levegő.

Megmunkálási képesség

A két technológiában a legnagyobb különbség talán az üveg megmunkálási képességben rejlik a homokfaragás javára.

A lézergravírozást mindenhol csak felületi gravírozásra használják, ami alól egyetlen kivétel van, a kristály üvegekben 3 dimenziósan létrehozott képek. A homokfaragásnak viszont pont az a legnagyobb előnye, hogy a munkadarabot tetszés szerint különböző mélységekben is meg lehet munkálni.

Ezzel elképesztően egyedi 3 dimenziós felületet tudunk létrehozni, amit akár pozitív és negatív formában is elkészíthetünk, illetve ezeket tetszés szerint akár festhetjük is.

Lézergravírozás vs 3d homokfuvas

A lézer esetében az ilyen pozitív mintákat azért nem alkalmazzák, mert vagy kivitelezhetetlen, vagy pedig túlságosan sok időbe telne.

Felületi gravírozás

Ha a felületi gravírozást szeretnénk megvizsgálni, akkor a két technológia közötti eltérés miatt megint nagy különbségeket találunk.

A lézergravírozásnál apró darabokat robbant le a lézersugár az anyagból, ami közelről nézve egy durvább felületet biztosít, emiatt nem is szoktak közeli, éles képpel bemutatni.

Ezzel szemben a homokfaragásos felületi gravírozás egy tökéletesen homogén felület hozható létre, amihez csak a megfelelő szóróanyag kiválasztására van szükség.

Itt inkább arra kell figyelni, hogy a felületi gravírozás tényleg csak felületi legyen, mivel elég gyorsan el lehet érni egy mélyebb megmunkálást. Igaz, ennek is meg van a maga előnye, ugyanis minél mélyebben van gravírozva az üveg fala, annál jobban látható lesz a felirat vagy a logó.

Így nem szükséges fekete hátteret sem biztosítani ahhoz, hogy a különböző fényviszonyokban könnyen olvasható legyen a minta.

Lézergvavírozás vs. 3d homokfaragás

Megmunkálás sebessége a lézergravírozásnál

Bonyolultabb feliratozásnál termelékenységben a lézergravírozás gyorsabbnak tűnhet, mert nem kell külön, egyesével maszkolni, majd letakarítani az üvegpoharat, a valóságban azonban közel azonos idő szükséges mindkét esetben a felületi gravírozáshoz.

Egyszerű és rövid szövegeknél, vagy kisebb logók esetében a sorozatgyártásnál a sebességet tekintve minden bizonnyal a lézer javára billen a mérleg, mivel itt az automatizált gépben kell csak a darabokat cserélgetni.

Milyen felületen használható?

Muszáj beszélnünk az üvegtermékek alakjáról és méretéről is, mivel itt is nagy különbségek vannak a két technológia között.

Az üvegpohár formáját tekintve a lézerrel nem lehet a pohár összes felületén dolgozni, mert előre beállított átmérőt kell megadni a megfelelő fókuszáltságú lézersugár eléréséhez. Emiatt a lézerrel általában csak a pohár felületét szokták díszíteni.

A homokfaragásnál ezzel szemben akár az íves felületek is díszíthetőek, bár a kétirányú domborulatnál már nehézkesebb felvinni a maszkoló fóliát. Viszont itt a talp rész is díszíthető, akár felülről és alulról is, sőt egész extrém megmunkálás is létrehozható. Például egy üvegváza esetében akár belülről is gravírozhatjuk a felületet, amihez csak a maszkot kell megfelelően pozícionálni.

A nagyobb méreteknél és a bonyolultabb formáknál a lézergravírozás már nem járható út, mivel általánosan vagy sík, vagy csak szabályos, hengeres alakú üvegtárgyakat gravíroznak.

Ennek egyrészt az az oka, hogy így nem kell egy nagyobb gépbe beruházni, ami a nagyobb befogadóképességével cserében nem lenne rendszeresen kihasználva. Másrészt a szokatlan formákhoz való pozícionálás és forgatás túl sok időt venne igénybe.

A homokfargásnál ezt csak az arra használt kabin mérete korlátozhatja 🙂

Síküvegek és tükör felületek 2 illetve 3 dimenziós megmunkálása

Számomra talán ez utóbbi jelenti az igazi művészetet.

A lézer esetében, ha egy sík felületű üvegről van szó, lehetséges a fotók létrehozása, ami akár egy elég nagy felbontású kép is lehet. Viszont az áttetsző üvegfelületen átlépő lézersugár nem képes elég mély és nagy sebességű gravírozásra. Ezt a meglehetősen lassú munkafolyamatot láthatjuk akkor, amikor egy teljesen automatizált CNC lézergép század milliméterről század milliméterre haladva “perceken/órákon át” készíti el a mintát.

A homokfúvásnak is létezik egy teljesen speciális fajtája, amivel fotó is készíthető és amit talán még kevesebben ismernek, mint a homokfaragást. Ezzel a technológiával egész kisméretű mintákat, feliratokat és elég nagy felbontású fotókat is létre lehet hozni, amit szintén elég mélyen lehet a üvegbe vagy tükörbe gravírozni. Ezt megvilágítva a mélyebb gravír miatt elképesztő megjelenésű üvegfotókat hozhatunk létre, ami egy tökéletes és emlékezetes ajándék is lehet.

Lány lóval megvilágítható üvegkép

Hasonló ajándéktárgyaknál lézerrel ezt a sebesség növelése miatt polikarbonát lemezbe szokták elkészíteni, ami látványában lehetne hasonló is, de a jellegét tekintve mégis csak egy műanyagról beszélünk. Amit azután takarítani sem lehet egyszerűen, mivel egy sima portörlésnél is rögtön karcolódhat.

A tükrök pl. a fürdőszobai SMART tükör esetén, a régi tradicionális homokfúvást a hatékonysága miatt már sok helyen felváltotta a lézeres gravírozás. Itt azért szintén meg kell említenem, hogy a felületét tekintve itt is hatalmas eltérés van a két technológia között.

A valódi minőség a fotókon a forma és a design kiválasztása során nem tűnik fel, nem beszélve a sminkeléshez beszerelt és használhatatlan fényforrásokról, amivel csak az otthonában szembesül a vásárló. De erről inkább egy másik cikkben írok.

Nagy méretű síküveg és tükör felület

Több rétegű homokfaragás

Tovább elemezve a két gravírozási eljárást, ahol a lézergravírozás a határaihoz ér, a homokfaragás ott lép át a harmadik dimenzióba és ezen a területen tud igazán láthatóvá válni a két technológia közötti különbség.

Egy másik elég extrém tulajdonsága a technikának, hogy egy síküveg, vagy tükör felületén több különböző rétegmélységet és felületi megjelenést is létre lehet vele hozni. Ezeket kombinálva egy teljesen egyedi kompozíciót tudunk elérni, ami egy teljesen 3 dimenziós látványt ad.

Ezt megvilágítva és élőben szemlélve egy teljesen egyedi élményben lehet részünk.

girl double

Mivel ez mind manuális folyamat, ezért itt már érezhetően eltudjuk választani a tradicionális művészeti homokfaragási eljárást az autómatizált lézergravírozási technológiától.

Létrehozhatunk kültéri, megvilágított tükör házszámot vagy cégtáblát, tükör reklámtáblákat, 3D-s mintával kombinált design és SMART tükröket.

És ennek a felhasználási területnek csak a képzeletünk szab határt.

Összefoglalás

A végére érve az összehasonlításnak, a lézergravírozás árai egy kicsit kedvezőbbek, ha sablonszerű, sorozat előállításban készült és kisebb méretű üvegtermékekről beszélünk. Igaz nem sokkal, mint a homokfaragás esetében.

Ha viszont figyelembe vesszük a homokfaragás egyediségében rejlő potenciált és azt, hogy mennyire megosztó a piac az árazás tekintetében, akkor könnyen kijelenthetjük, hogy bár nem egy közismert technológia, de aki az egyediséget és a minőséget részesíti előnyben, annak ár-érték arányban jobban megéri és mindenképpen érdemes vele megismerkednie.

A célom az, hogy olyat alkossak, ami az egyediségét és részletgazdagságát tekintve is megállja a helyét. Ezen kívül szeretném megismertetni mindenkivel az üvegben rejlő lehetőségek sokszerűségét.